A legek ura

Amit elrt, annl tbbet ember nem rhet el. Magyarorszgot angol rvidtssel gy jellik, hogy HUN, sokhelytt meg gy azonostjk, hogy Pusks. Noha vtizedeken t klfldn lt, eggy vlt a nemzettel, ami –kivteles kvalitsain tl – a futball vgtelen hatalmt is bizonytja. Lehetett volna megannyi muzsikus vagy kpzmvsz a leghresebb magyar (haznk r- s kltfejedelmei ebbl a szempontbl eleve htrnyban voltak), mgis egy labdarg jutott el abba a magassgba, amelynl mr nincs feljebb.
S igazbl semmi ms alapja nem ltezik ennek, mint az, hogy meghdtotta a vilgot egy futballjtkos, aki azt mvelt a bal lbval meg a labdval, amit csak akart, akr belsvel vagy klsvel jtszotta meg, akr rszttel kldte kapura a gmbt. Mert Pusks Ferenc szeretetre mlt egynisg volt, de rendes ember sok van. m egyikk sem lmodhat arrl, hogy gy magba bolondtja a fldkereksget, ahogyan azt minden idk legnagyobb csije tette.
s nem is csak csak szimpln: dupln.
Labdargknt volt a ktlt ember.
Az els „lete” 1943-tl 1956-ig, a msodik 1958-tl 1966-ig tartott. sszesen tbb mint hszves felntt plyafuts! Ideill sz ez a plya, hiszen Pusks valban a plyra szletett. Tizenhat vesen mr a Kispest egyben, tizennyolc esztendsen a nagyvlogatottban jtszott. Amikor az lvonalban feltnt, a hajdani, szdten gazdag magyar futballkultra legends alakjai azt mondogattk egymsnak: „Menjnk ki a KAC meccsre, mert van ott egy gyerek...” Mg nem tudtk, hogy „cmer” lesz belle, de mr sejtettk: Schlosser, Orth s a tbbi zseni utda bukkant el. Szimbolikus jelentsg, hogy a vlogatottban Zsengellr oldaln debtlt.
A center s a balsszekt kzti kapcsolat hen tkrzte: a magyar futballban a msodik vilghbor utn is a korbbi nagyszer hagyomnyok szerint alakul minden, azaz haznk a legkomolyabb tnyezk egyike marad a vilg labdargsban. Hogy mennyire gy trtnt, aztmi sem bizonytja jobban,mint hogy Magyarorszg vlogatottja az 1938-as vb-n is dntt vvott, meg az 1954-esen is. A kett kztt csak egy vilgbajnoksg volt, de arra honfitrsainkat nem neveztk...
m mi minden zajlott le 1954-ig!
Addigra Pusks ngyszeres glkirly lett – 1948-ban tven dugval –, s mr nem flig vidki kiscsapatban, hanem a vilg akkori legjobb klubegyttesben jtszott, mivel a rezsim ltrehozta (majd gondosan megerstette) a Honvdot. Hogy micsoda grda volt az, arra jellemz: a Bajnokcsapatok Eurpa Kupjt gyakorlatilag a Honvd indtotta el. Amikor ugyanis a Wolverhampton (1954 decemberben) 3-2-re legyzte a piros-fehr egyttest, Stan Cullis, a Wanderers menedzsere kijelentette: „Ezzel a diadallal nyilvnvalv vlt, hogy klubszinten mi vagyunk a kontinens legjobbjai.”
m Gabriel Hanot, a L’Equipe cm francia lap fszerkesztje sporttrtneti cikket rt arrl, hogy ez a megllapts csak akkor lehetne igaz, ha Budapesten is tallkozna a kt csapat, s a kt meccs sszestse az angol bajnoknak kedvezne. gy jtt ltre a BEK, de az els szm eurpai klubtornn a Honvd csak akkor – 1956 szn – mutatkozott be, amikor mr sztszledni kszlt a vilghres egyttes...
Pusks kzben olimpiai bajnok lett (a jugoszlvok elleni 2-0-s dntben az els magyar gllal feledtette kihagyott tizenegyest); a nevezetes londoni 6-3 kivvsakor olyan glt szerzett, amelyet mg vtizedekkel ksbb is futballmsorok nyit kpsoraknt lthattak a televzinzk; s egyltaln, a szzad rnagyv lpett el (nem csak az vszzad mrkzse miatt). Ezrt is fjdalmas, hogy a FIFA 1999-ben kihagyta a huszadik szzad All Star-csapatbl: a hrom csatrnak Garrincht, Di Stefant s Pelt vlasztotta.
Az vszzad vb-vlogatottjba viszont bekerlt – ebben Garrincha, Pusks s Pel alkotta a tmad trit –, jllehet az 1954-es vilgbajnoksg msodik magyar mrkzsn megsrlt, az 1962-es tornn pedig mr a csoportmrkzsek utn kiesett a spanyol nemzeti egyttessel. tvenngy... Arra a vb-re gy rkezett, mint a legek ura, azaz a fldkereksg legkivlbb vlogatottjnak legragyogbb jtkosa. St, annl is tbb volt. A tmegek blvnya s a hatalom kirakatembere, egyben rks fricskzja. Utbb azt mondta: „Sosem politizltam, nem lptem be a prtba. Tartottam nhny beszdet; ha lertk, akkor felolvastam. Nem volt ms vlaszts, oda kellett llni.” Ugyanakkor a futballistk szmra is ktelez fejtgtkon rendre azzal fordult a kikldtt elvtrshoz: „Meddig fog ez tartani?”
Rendkvli npszersge folytn szinte brmit megtehetett; egy zben, amikor Rkosi Mtys fehr ltnyben fogadta a labdargkat, jl hallhatan pincrnek nevezte a flelmetes prtvezrt, aki – br msnak az effle trft nem bocstotta volna meg – elengedte a megjegyzst a fle mellett. Kzkedveltsge mindenekeltt a jtkbl, de abbl is tpllkozott, hogy kzvetlen, egyenes s kedvesen bohm volt, keresetlen mkit pedig ugyangy imdta a np, mint tanulhatatlan s utnozhatatlan futballista-mutatvnyait. (Az utbbiak kapcsn emltette Orth Gyrgy: „Pusks egyetemi tanr lehetne a labdargs katedrjn.”)
Ezeket az attrakcikat unta meg az 1954-es vb els magyar-nyugatnmet mrkzsn (8-3) Liebrich, aki brutlisan kiiktatta a magyar csapatkapitnyt. E srls volt taln az els jel Pusks letben, hogy esetleg hajszl is kerlhet az addig mindig makultlan levesbe; pldul akkor, ha a magyar csapat nem lesz vilgbajnok. A trtnetet betve tudja mindenki: a dntben az NSZK egyttese 3-2-re gyztt, s a harag nem kis rszben a vesztes csapat kulcsfigurjra zdult, miutn az elz vb-dnt kt rszvevjt, Brazlit s Uruguayt Pusks nlkl sikerlt fellmlni, radsul Kocsis Sndor a torna glkirlya lett (noha a legfontosabb meccsen egyszer sem ksznt be).
A garnitrn bell mr korbban is feszltsg tmadt – rszben a Budai, Kocsis, Czibor ferencvrosi hrmas Honvdhoz veznylse, rszben amiatt, hogy a vilgbajnoksgot megelz utols vlogatott mrkzs, a londoni 6-3-at megfejel, 7-1-es magyar–angol utn Pusks s Bozsik a tbbszrst vehette fel annak a pnznek, amit a trsak kaptak –, de azt kezelni lehetett volna az aranyremmel. Az irtzatos csalds nyomn viszont az egsz trsadalom fbnst keresett a ngy vig verhetetlen, m „pimf” ezsttel hazatr, msfl rra kivtelesen nem nmagukat ad, idelokbl egyszeriben orszgrontkk vl alulmaradk kztt. gy lett a Sebes-csapatbl sebes csapat...
Puskst ez hasonlkppen megviselte, mint az, hogy a Honvd 1956-os nyugat-eurpai trja, valamint az 1957-es brazliai portya utn a Bcsbe kiutaz magyar vezetk kzltk vele: jjjn haza nyugodtan, de szmtson arra, hogy – ha egyb retorzi nem vr is r – egy vre eltiltjk a labdargstl. (Azrt t, mert „csi” volt a csapatkapitny.) A kihagyst semmikpp sem akarta, noha abban az idben korntsem futballozott gy, ahogyan korbban. A vlogatott 1956 szn ngy mrkzst nyert meg egyms utn idegenben, de Bukovi Mrton szvetsgi kapitny, st a Puskssal egytt felnv Bozsik Jzsef is nemegyszer leteremtette a valaha volt legnagyobb magyar 10-est mind szembeszkbb tlslya s sorozatosan gyengbb jtka miatt. gy festett, a futball gniusza mr nem lesz a rgi...
Ezzel szemben jjszletett.
Sndor „Csikar” egyenesen a pards plyafuts leginkbb felbecslhetetlen teljestmnynek tartja, hogy a ltszlag leszll gban lv Pusks a Real Madrid legfnyesebb csillagai kz emelkedett.
Azaz a msodik let sem volt kevsb sikeres az elsnl. Pedig Pusks hossz ideig nem futballozott, ennl fogva csak tovbb hzott, s kzben az emigrls slyos gondjai nyomasztottk. Radsul streicher Emil, a Honvd szintn „disszidens” technikai vezetje nem akrhol s nem akrkinek ajnlotta be kedvenc csijt: a Real Madridnl Santiago Bernabeunak. (Minimum egy zrjeles megjegyzst megr az is, hogy „Don Emilio” ugyancsak felfoghatatlan karriert csinlt a sajt terletn.)
A madridi klubelnk jobbkeze az llsval jtszott, amikor egy kvr embert vitt a spanyol fvrosba, de Pusks nem hagyta cserben t: hetek alatt, tle addig elkpzelhetetlen akaratervel lefogyott, s br „kirlyi” premierjn a Buenos Aires-i nzk mg azzal gnyoltk, hogy „Puskas, que buscas?” (Pusks, mit keresel?)”, a magyar fenomn hamar a torkukra forrasztotta a szt. A Real Madridban ugyangy ngyszer lett glkirly, mint a Kispestben, illetve a Honvdban, s els hat vadban egyszer sem maradt hsz gl alatt a spanyol bajnoksgban.
A hatodik vadban mr harmincht ves volt... 1960-ban viszont mg „csak” harminchrom, gy knnyedn vgott be ngyet az Eintracht Frankfurtnak a BEK dntjben. A msik hrmat Di Stefano szerezte, s a 6-3-hoz hasonlan nevezetes 7-3-at gy is emlegettk: Pusks–Di Stefano 4-3. A meccsnek csak itthon nem volt nagy visszhangja. A korabeli Npszabadsg a kvetkezkppen szmolt be a tallkozrl: „A glasgow-i Hampden Parkban tbb mint 100 000 nz eltt kerlt sor a labdarg BEK dntjre a Real Madrid s az Eintracht Frankfurt kztt. Az els negyedra eltelte utn a spanyol csapat vgig flnyben jtszott, s 3-1-es flid utn 7-3-ra nyert. A Real Madrid ezzel tdszr lett a torna nyertese.” A glszerzk nem frtek be a lakonikus rvidsg „tudstsba”... Kt esztendvel ksbb ellenben mr megjelent, hogy Pusks mesterhrmast rt el a Benfica elleni BEK-dntben, amelyet a portugl egyttes 5-3-ra nyert.
Sok mindenen el lehet tndni... m mostmaradjunk csak annl: Pusks kt BEK-dntben ht glt rt el! De ht (az esetben) ez sem csoda, hiszen a Kispestben s a Honvdban 349 bajnoki meccsen 358, a Real Madridban 179 tallkozn 159, a vlogatottban 85 mrkzsen 84 glt szerzett. Bdt adatok, miknt azon is csupn mulni lehet, hogy Madridban hasonl npszersgre tett szert, mint idehaza. De imdtk – mr edzknt – Chilben vagy Paraguayban is, Grgorszgban meg Ausztrliban pedig egyenesen leborultak eltte. (Nan, 1971-ben a BEK dntjbe vezette az athni Panathinaikoszt!)
Itthon huszont vig nem lttk, aztn 1981-ben Szepesi Gyrgy – aki annak idejn az MLSZ elnke volt – kijrta, hogy a magyar–angol vb-selejtez eltt rendezzenek regfik-mrkzst, s azon Pusks Ferenc is vegyen rszt. Az l legenda akart is, nem is hazajnni, de a mmoros fogadtatstl gy meghatdott, hogy kiment a dszpholyhoz, s mlyen meghajolt a szocialista rendszer politikusai eltt. Egy vtizeddel ksbb vgleg hazatrt; akkor mr tl voltunk a „Tovariscsi, konyec!” plaktokon.
Noha ilyesmire egyltaln nem gondolt, 1993-ban ngy mrkzsre megtettk szvetsgi kapitnynak, s amikor Dublinban, az r–magyaron bemondtk, hogy „coach: Ferenc Pusks”, a publikum percekig felllva nnepelte. Negyven esztendvel a 6-3 s harminccal az utn, hogy – szintn a Wembleyben – fellpett a vilgvlogatottban az angol szvetsg centenriumn...
Mr akkortjt, a kilencvenes vek elejn sem volt igazn rendben, de a betegsg csak ksbb hatalmasodott el rajta. Hetvenkilenc ves korban, 2006 novemberben bekvetkezett halla eltt bizony hossz esztendkig nem tudta, kivel beszl. Igaz, a krhzba mr csak keveseket engedtek be hozz, de amg nem borult r a Ktvlgyi magnya, az emberek ugyangy megsimogattk, s hasonlkppen bszklkedtek azzal, hogy megrinthettk Puskst, mint fnykorban.
A vilg annyiban sem vltozott, hogy politikailag megint igyekeztek felhasznlni, de a futballban az is j, hogy a fldkereksg legnagyszerbb jtkban nem lehet „lerni” sem a jobb-, sem a baloldalt: mindkettre egyarnt szksg van. Az Aranycsapatnl maradva: mifle hlyesg volna, ha valaki csak Buznszkyt, Bozsikot, Budait, Kocsist, msvalaki pedig kizrlag Lantost, Zakarist, Puskst, Czibort emlten. S mi lenne a hol jobbra, hol balra vetd Grosiccsal, valamint a kzpen ll Lrnttal s Hidegkutival?
A bmulatos Pusks a maga rszrl megtette, amit a nemzet egyestsrt megtehetett.
Elvgre – az orszg vele val azonostsa nyomn – azt sem csodlnm, ha egyszer valahol gy neveznk: Magyarorszg Ferenc.
|