Agyonhallgatott legendk…
Idehaza nem lehetett kimondani, lerni a Real Madridban villog Pusks Ferenc nevt
Most kivtelesen nem, illetve nem csak Pusks Ferencrl lesz sz. Lnyegben egy elnagyolt korrajz kvetkezik, amely abba enged bepillantst, miknt kezelte a Kdr-rendszer azt a tnyt, hogy az egyik leghresebb magyar klfldn maradt, s ott aratott vilgraszl sikereket. Mai fejjel tkletesen rthetetlen mindaz, ami trtnt, hiszen gondoljunk bele: ha manapsg egy magyar futballista a Real Madrid csillaga lenne, ngy glt szerezve Bajnokok Ligjt nyerne, majd kettt rgna a Vilgkupa dntjben, szinte naponta kibreln magnak a cmoldalakat.
Jzan sszel gondolkodva. m az tvenhatos forradalmat kvet vtizedek nem felttlenl a jzan sz jegyben teltek.
A prtvezrek ltni sem akartk a sztrt
Borbly Pl, mint korbbi honvdos vlogatott kosrlabdz, szemlyesen is jl ismerte Pusks Ferencet. Ksbb jsgr lett, a Npsport munkatrsaknt majd rovatvezetjeknt kellett kezelnie kollgival egytt a klfldn maradt magyar sportolkrl rkez hreket.
„Nem kaptunk nvre szl eligaztsokat, kirl mennyit s mit szabad megrni – meslte a 78 esztends Borbly Pl, lapunk volt fszerkesztje. – A politikai vezetsg eleinte azt sugallta, hogy ne szaktsuk el a szlakat, mert sokan tpeldnek mg, hazajjjenek-e vagy sem, s inkbb biztassuk ket, jjjenek nyugodtan. Tbben haza is trtek, de nem kevesen dntttek a kintmarads mellett, s egy id utn megvltozott a vezets hangneme is. Ennek egyik jele volt, hogy pldul Marosn Gyrgy, aki a megtorlsok idejn s mg egy ideig azt kveten is a msodik szm vezet volt Kdr Jnos mgtt, kijelentette: amg neki a legkisebb befolysa is megmarad, Pusks Ferenc nem teszi a lbt magyar fldre. Akkoriban a prt illetkes osztlynak vezeti rendszeresen tartottak rtkezleteket a lapok fszerkesztinek, s ekkor hangzottak el azok a kvnalmak, hogy bizonyos tmkat hogyan kell kezelni a sajtban. A sportjsgrk egy ilyen utn tudtk meg, hogy a klfldn maradt magyar sportolk eredmnyeit kzlni kell, ez klnsen a csapatsportgakban elkerlhetetlen, m nem kell velk foglalkozni. Hatrozott tilts lltlag nem hangzott el, de aki ismeri a kort, az pontosan tudja, nem is volt r szksg. Ajnlsokat fogalmaztak meg, de minden jsgr tudta, azok mit jelentenek, s ezek alapjn mkdtt a bels kontroll, amely tkletesen helyettestette a formlis cenzrt.”
Nzzk az els pldt: 1960. mjus 18. Pusks Ferenc ngy gllal vette ki a rszt az Eintracht Frankfurt legyzsbl, 7:3-ra nyert a Real Madrid, tdszr elhdtva a Bajnokcsapatok Eurpa-kupjt. A msnapi Npsport a cmoldalon nhny soros anyagban adott hrt a szenzcirl, cseppet sem szenzcis tlalsban, s szinte csak tnyeket kzlve, a glszerzk kztt feltntetve: Pusks (4, egyet 11-esbl). Ennyi volt mindaz, amit a magyar olvas megtudhatott errl a mrkzsrl, hiszen msnap egyetlen sor visszapillants sem frt a lapba. Hrom s fl hnap mlva, szeptember 4-n a Real Madrid a Vilgkupt is megnyerte az uruguayi Penarol ellen. Dl-Amerikban 0:0 volt az eredmny, a visszavgn a spanyolok 5:1-re gyztek, Pusks Ferenc kt glt szerzett. A Npsport a kt meccsrl sszesen nyolc sorban szmolt be, szigoran a szikr tnyekre szortkozva...
traval Vitray Tamsnak: csak nem lelkesedni!
Napra pontosan egy vvel ksbb a Real Madrid Budapestre jtt, a Vasassal jtszott a BEK els forduljban. A korabeli szoksokhoz kpest terjedelmes cikk jelent meg mindennap a spanyol sztrcsapatrl, de Pusks Ferencrl egyetlen sz sem esett, egybknt nem jtt el, mert Santiago Bernabu, a klub elnke fltette, s nem engedte haza. A visszavgn viszont jtszott, s a tudst megemltette, hogy Ihsz Klmn fogta, m amikor a jtkosokat egyenknt rtkelte, valahogy tsiklott rajta... A BEK dntjt aztn 1962. mjus 2-n a Real Madrid jtszotta a Benficval. Pusks Ferenc hrom glt szerzett, igaz, a sikerhez ez sem volt elg, mert 5:3-ra a portuglok nyertek. Az alkalmi tudst, a kivl jtkvezet, Zsolt Istvn a mesterhrmast nem rezte, illetve nem rezhette kiemelsre mltnak. Bizonyra kellett a hely azoknak a cikkeknek, amelyek azt taglaltk, hogyan nnepeltk sportolink a gynyr mjus elsejt. (Egybknt ugyanez trtnt kt v mlva is, amikor a Real az Inter elleni dntben kapott ki Bcsben, az jsgr lerta Pusks Ferenc kapufjt, a szpt gl eltti szglett, de az egyni rtkelsnl egy rva szt sem vesztegetett r.)
A kvetkez nagy esemny 1963. oktber 24-n zajott, amikor a vilgvlogatott volt a szvetsge centenriumt nnepl Anglia ellenfele a Wembley Stadionban. A Npsport kikldtt munkatrsa csupn annyit kzlt, hogy Eusbio helyre Pusks llt be, majd azt, hogy a 60. percben a kapu mell ltt. Pedig ezt a tallkozt kzvettette a Magyar Televzi is, a kommenttor pedig Vitray Tams volt.
„Mieltt kiutaztam volna, a fnkm, Radnai Jnos csak annyit mondott, ne lelkesedjem tl azt a tnyt, hogy csi is ott lesz a plyn – emlkezett a 75 esztends, a mai napig npszer riporter. – pontosan tudta, mekkora Pusks-rajong voltam, hiszen Vasas-szurkolknt is sok Kispest- majd Honvd-meccsre mentem miatta, radsul ott voltam akkor is, amikor lete els mrkzst jtszotta a felnttek kztt. Egyb eligaztst nem kaptam. Mivel ksn kldtk el a kzvettsi krelmnket, csak rdis hely jutott neknk, s gy nem tudtam, a nzk ppen milyen kpet ltnak, mgis tvsknt kellett kzvettenem.”
Az angliai vilgbajnoksgon, 1966-ban Pusks Ferenc felkereste a magyar csapatot, tallkozott az jsgrkkal is, de k nem rhattak rla. Hatrozott utastst kaptak: a disszidens magyar jtkosokrl ne vegyenek tudomst. Ehhez kpest bbeszd beszmolnak szmtott az, ami a Npsport 1969. mjus 28-i szmban jelent meg a kt nappal korbban lejtszott Real Madrid–Rapid Wien mrkzsrl: „Ez volt Pusks Ferenc jutalomjtka, aki az els tz percben jtszott.”
csi bcsi segtett, de t sokan becsaptk
Lnyegben ugyanez a visszafogottsg jellemezte a ksbbi veket is, amikor a legends balsszekt edzknt aratta sikereit. azonban nem srtdtt meg, j bartsgot polt a legtbb, rgrl ismert magyar jsgrval, pedig pontosan tudta, nem rhatnak rla. „n magam is tbbszr jrtam a villjban, mindig nagyon bartsgos volt, de segtett mindenkinek, aki csak krte tle – mondta Borbly Pl. – Nhnyszor prul jrt, mert olyanok is megbntottk, akiket Spanyolorszgban felkarolt, s tudom, ez sohasem esett neki jl.”
A legemlkezetesebb eset a „Csak lk, s meslek” cm televzis msorban sugrzott interj volt, amelyet Sugr Andrs vitt el Vitray Tamshoz, a msor szerkesztjhez, m a televzi akkori elnke nem merte engedlyezni a sajt szakllra. A felvtelt elkldtk Biszku Blnak, a prt akkori msodik embernek, aki megnzte, s vgl rblintott: adsba mehet. Ez az interj amiatt hreslt el, mert az „derlt ki” belle, csi bcsi mr nem is emlkszik az angolok elleni hat hromra, rosszul tud magyarul, elhzott, s brki is volt a hibs, ezt is felemlegette flelmei kztt, amikor a hazatrse szba kerlt.
Aztn 1981-ben mgis hazajtt. A televzi s a rdi kzvettette azt az regfikmeccset, amelyen a magyar–angol vb-selejtez (1–3) eltt, huszont v utn ismt a Npstadion gyepre lpett. A Npsport viszont egy szval sem emltette, hogy Pusks Ferenc itt volt, jtszott, glokat ltt. „Nem tudtuk, hogyan lehet vele bnni – mondja Borbly Pl. – Aztn eltelt nmi id, s vilgoss vlt, rhatunk rla. Kiderlt, nincs veszlye annak, ha elkezdjk szeretni...”
1957-ben nem a sportrl szltak a htkznapok, egyre tbbszr a politika brelte ki magnak a Npsport cmlapjt: a Kommunista Ifjsgi Szvetsg megalakulsa vezet hr volt, s mindez eltakarta, hogy a vilg egyik legjobb labdargja miknt is kezdett j letet klfldn. Pusks Ferenc meccseirl ezutn sem szletett soha nagyv tudsts, s nem kszlt vele interj sem.

|